Sprzedaż gazu przez Gazprom

post details top
cze 11th, 2013
post details top
Sprzedaż gazu przez Gazprom

Gazprom to największy dostawca gazu ziemnego na rynki europejskie. Eksportuje swoje surowce do 25 krajów na terenie całej Europy, dostarczając około 25% zapotrzebowania Unii Europejskiej. Koncern jest też najważniejszym graczem na rynku rosyjskim.

Według danych z 2008 roku Gazprom sprzedał 287 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego na terenie Rosji, 184 miliardy metrów sześciennych wyeksportował do Europy, a 96 miliardów metrów sześciennych sprzedał do krajów nadbałtyckich oraz krajów będących członkami Wspólnoty Niepodległych Państw (między innymi Białorusi i Ukrainy). Sprzedaż gazu ziemnego rośnie przede wszystkim na terenie Unii Europejskiej.

Charakterystyczne dla Gazpromu są różnice w cenach gazu dla poszczególnych państw. Jest to szczególnie widoczne w Rosji, gdzie cena za metr sześcienny gazu jest nawet kilka razy niższa niż ceny gazu eksportowanego do innych krajów. Wynika to z polityki rządu rosyjskiego, który wymaga od Gazpromu, by swoje surowce sprzedawał na terenie kraju po obniżonej cenie.

Ankieta

Ogrzewasz mieszkanie gazem?

View Results

Loading ... Loading ...

YouTube

www.konstinwest.pl | | | tu